Skautský pozdrav
Skautský pozdrav
Mezi skautské symboly patří i skautský pozdrav, používaný především jako způsob vzdání úcty např. při vztyčování vlajky, ale i jako formální pozdrav mezi sebou. Při skautském pozdravu skaut zvedne pravou ruku tak, že palec překrývá malíček a zbylé tři prsty jsou nataženy vzhůru, dlaní před sebe.
Skautský pozdrav se většinou vykládá následovně: Tři zdvižené prsty symbolizují tři body (původního Baden-Powellowa, v organizacích, kde je změněný) skautského slibu, případně (v organizacích hlásícím se k principům WOSM) tři principy skutingu, které tento slib vyjadřuje - povinnost k Bohu, sobě a druhým. Palec překrývající malíček značí zásadu, že silnější chrání slabšího, a kruh, vzniklý jejich spojením celosvětové skautské bratrství.
Skautské podání ruky
Skauti na celém světě si podávají levou ruku, a při podání ruky navíc poněkud odtáhnou malíček od ostatních prstů, takže se malíčky obou rukou do sebe při stisku zaklesnou. Oddělené tři prsty zde mají podobný význam jako při pozdravu (jako by podání ruky bylo vlastně jiným vyjádřením skautského pozdravu).
Proč ale levá ruka? Má to svůj dávný význam. V dávných dobách třímali bojovníci v pravé ruce meč. Napřažená pravice tedy znamenala: „Nemám zbraň, věř mi!“. Avšak v levici drželi štít, a vztažení její otevřené dlaně tudíž znamená: „Nijak se nechráním. Věřím ti!“
Komentáře
Přehled komentářů
Zatím nebyl vložen žádný komentář